Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
Nasza czytelniczka rozmawiała ze scammerem. Zaczęło się od kontaktu pracownika mBanku… A dokładniej – kogoś, kto podszywał się pod mBank.
Do naszej czytelniczki na Messengerze odezwał się niejaki Gerald, wieloletni pracownik mBanku mieszkający w Warszawie, który ukończył Uniwersytet w Cambridge. Niestety jego polski nie jest idealny bo pochodzi z Hiszpanii i jeszcze się uczy, ale ma z naszą czytelniczką wiele do wyjaśnienia.
![](https://sekurak.pl/wp-content/uploads/2022/11/20221102_214816-750x1000.png)
Rys. 1. Gerald, Hiszpański akwizytor.
Nasza czytelniczka od początku zachowała czujność i zimną krew próbując zadzwonić bezpłatnie poprzez komunikator, ale Gerald akurat był na spotkaniu i nie mógł odebrać telefonu. Poprosiła go więc i identyfikator pracownika banku. Gerald wskazał, że “To nie będzie problem”.
![](https://sekurak.pl/wp-content/uploads/2022/11/Screenshot_20221102-214906-750x1000.png)
Rys. 2. Gerald przekazuje informację o ważnej misji.
Gerald przekazuje nam ważną wiadomość. Nasz krewny sprzed wielu lat miał otwarty fundusz powierniczy, który “dojrzał i ma duże zyski i zainteresowanie”. Gerald został jednak poproszony przez “rząd o zamknięcie wszystkich rachunków aby zapobiec dodatkowemu przepływowi gotówki i obiegowi do kraju”!
![](https://sekurak.pl/wp-content/uploads/2022/11/Screenshot_20221102-214944-750x1000.png)
Rys. 3. Rząd próbuje zablokować dostęp do gotówki!!!!!11one!
Jednak jest jedno rozwiązanie, trzeba zarejestrować się na stronie Europejskiego Banku Centralnego, przeprowadzić weryfikację tożsamości i następnie wrócić do rozmowy z Geraldem.
![](https://sekurak.pl/wp-content/uploads/2022/11/Screenshot_20221102-215023-750x1000.png)
Rys. 4. Pierwsze oznaki phishingu, ECB vs Eurocen Bank.
Wreszcie jest link, ale pokrętny. Tzn. według Geralda z Warszawy, powinniśmy napisać maila na support[@]eurocenweb[.]com. Jednak założeniem rozmowy jest prawdopodobnie rejestracja konta na w/w. portalu, co też w bezpiecznym, odseparowanym środowisku wirtualnym uczyniliśmy. W międzyczasie nasza dzielna czytelniczka dokonała ostatecznego rozprawienia się z cyberzbójem, który już się na pewno nie pozbiera.
![](https://sekurak.pl/wp-content/uploads/2022/11/20221102_215714-750x1000.png)
Rys. 5. Zakończenie rozmowy z przestępcą.
Tymczasem weryfikując domenę eurocenweb[.]com od razu widzimy, że nie jest to strona Europejskiego Banku Centralnego www.ecb.europa.eu.
![](https://sekurak.pl/wp-content/uploads/2022/11/Screenshot_2-1000x481.png)
Rys. 6. Rejestracja konta.
Rejestracja konta prosi nas o stosunkowo duży zakres danych: imię, nazwisko, adres, kod pocztowy, miasto, kraj, numer telefonu oraz login i hasło. Zarejestrowaliśmy się testowym kontem i proces rejestracji wymagał od nas potwierdzenia konta za pomocą kodu z wiadomości e-mail.
![](https://sekurak.pl/wp-content/uploads/2022/11/Screenshot_4-1000x536.png)
Rys. 7. Strona powitalna po zalogowaniu.
Po zalogowaniu pojawia się strona powitalna z balansem, numerem konta i linkiem referencyjnym – byśmy sami mogli być dalszym źródłem piramidy phishingowej. Przeszliśmy następnie proces wpłat i wypłat gdzie najczęściej mamy do czynienia z wykradaniem danych lub pieniędzy i nie byliśmy zaskoczeni. W przypadku wpłat – pojawia się numer konta kryptowalutowego i w zależności od wybranej waluty – pojawia się kod QR do realizacji szybkiego transferu krypto z naszego portfela wprost do złodzieja.
![](https://sekurak.pl/wp-content/uploads/2022/11/Screenshot_5.png)
Rys. 8. Kreator dyspozycji wpłaty.
Po przeklikaniu pół wpłat ukazuje się naszym oczom słabo przeklejona, niegramatyczna i źle stylistycznie napisana instrukcja, która do niczego nie prowadzi. Aż chciałoby się napisać “wreszcie” myśląc o tym, że każdy phishing musi mieć jakąś wadę. Ten od początku pod względem samej strony internetowej nie miał. Wszystko działało, wszystkie formularze były właściwie oprogramowane, aż do tego momentu.
![](https://sekurak.pl/wp-content/uploads/2022/11/Screenshot_6.png)
Rys. 9. Niezbyt czytelna instrukcja transferu z wpłatomatu…
![](https://sekurak.pl/wp-content/uploads/2022/11/Screenshot_7.png)
Rys. 10. Adres portfela Binance USD Coin (BUSD) do wpłaty złodziejowi.
Sprawdziliśmy adres portfela BUSD cyberzbója [bnb1ptrc2edyddkxa86dgyv5fsnn4zkqq5r4eqzssv] i na szczęście póki co nikt się nie złapał.
Jednak strona nie wykrada jedynie zasobów z naszych portfeli. Przy klikaniu wypłat, a tak naprawdę każdej innej dowolnej funkcji programu, pojawia się prośba o weryfikację tożsamości KYC (Know-Your-Client), jak to zwykle ma miejsce przy zakładaniu kont w miejscach gdzie obraca się pieniędzmi. Należy wysłać skan dowodu osobistego oraz podać imiona rodziców. Co w uzupełnieniu informacji z zarejestrowanego konta tworzy całkiem niezłą kolekcję danych zebranych o nas. Owe dane mogą dalej posłużyć przestępcy do zaciągnięcia kredytu lub bardziej prawdopodobne – ataku vishingowego poprzez kontakt z nami.
![](https://sekurak.pl/wp-content/uploads/2022/11/Screenshot_10-1000x645.png)
Rys. 11. Prośba o KYC z przekazaniem skanu dowodu osobistego wprost do cyberzbója.
Podsumowanie
To co w tym phishingu było widoczne jako próba oszustwa to postać Geralda, który nie radził sobie z językiem polskim i nachalnie informował naszą dzielną czytelniczkę Anię o problemie. Nie potrafił właściwie zbudować atmosfery suspensu i emocji wokół sprawy. Gerald był głównym czynnikiem palącym całą kampanię. W przeciwieństwie do doskonale przygotowanej strony internetowej, która nie posiadała zbyt wielu wad prostych kampanii złodziejskich. Wyobrażamy sobie scenariusz ataku polegający na tym, że ktoś wysyła nam linka referencyjnego do w/w. strony i nie zauważa, że z tą stroną jest coś nie tak…
Na naszej grupie Sekurak na Facebook również otrzymaliśmy zgłoszenie o sprawie od Roberta, gdzie w komentarzach jak zawsze gorąco. Chcesz wiedzieć natychmiast o atakach lub zweryfikować ich istnienie, aktualne trendy? Dołącz do naszej grupy tutaj.
~tt
Nikt nie spodziewa się hiszpańskiej akwizycji.
Przecież to wygląda na rozmowę z botem. Boty telemarketerów radzą sobie lepiej.
No, tak się nie pozbierał, że zapewne do teraz nie może się otrząsnąć… Ktos na phishera nakrzyczał w necie… Heh.
Hiszpan z imieniem pochodzenia germańskiego uczący się polskiego to brzmi legitnie…
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gerard_Piqu%C3%A9