MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Ransomware – zapiski z placu boju #2 (poradnik obsługi incydentu w podmiocie publicznym)

22 kwietnia 2021, 11:06 | W biegu | komentarzy 5

Jak zapowiadaliśmy w ubiegłym miesiącu w artykule Ransomware – zapiski z placu boju, publikujemy pierwszą wersję poradnika, która dotyczy obsługi incydentów związanych z ransomware w podmiotach publicznych. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby zaproponowane najlepsze (według subiektywnej oceny autorów) praktyki, stosować również w obsłudze incydentów w innych podmiotach.

Autorzy poradnika to osoby na co dzień zajmujące się organizacyjnymi, technicznymi oraz prawnymi aspektami obsługi incydentów. Są żołnierzami zaprawionymi w boju i doskonale rozumieją, co oznacza, że DFIR is fixing FUBAR.

W kolejnym artykule z serii o ransomware, uszczegółowione zostaną praktyki przedstawione w publikowanym dziś poradniku. Poradnik zostanie uzupełniony o załączniki, w których zawarte będą schematy postępowania – dla każdego z etapów (zapobiegania, przygotowania, reagowania, odbudowy).

Poradnik możecie pobrać tutaj:

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. JA?!

  „Poradnik obsługi incydentu bezpieczeństwa komputerowego SP 800-61 Rev. 2, NIST (Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii), sierpień 2021;”
  Literówka, czy macie przed publikacją?

  Odpowiedz
  • fixed :)

   Odpowiedz
   • też Ja

    Ściema i maskirowka, mieliście przed publikacją :-)

    Odpowiedz
 2. GABS

  Dziękuje :)

  Odpowiedz
 3. nienacko

  Bardzo dobry materiał

  Odpowiedz

Odpowiedz