-15% na nową książkę sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. Przy zamówieniu podaj kod: 10000

Polska chmura obliczeniowa za darmo. Oktawave kolejny raz inwestuje w rozwój rynku cloud computingu

09 lutego 2018, 07:23 | Aktualności | komentarzy 21

Myślę, że dla większości osób żywo zainteresowanych usługami chmurowymi nie jest tajemnicą fakt, że nasz lokalny rynek nie rozwija się tak szybko, jak te zachodnie. Generalnie powód jest oczywisty: jako cała gospodarka nadrabiamy stracone lata uwikłania w systemy, o których wiele możemy powiedzieć, ale na pewno nie to, że były rynkowe.

Oktawave

Nie inaczej ma się sprawa z chmurą obliczeniową. Podczas gdy Gartner konstatuje, iż firmy w USA przestają inwestować w centra danych na rzecz chmur publicznych (niech gratami zajmuje się ktoś inny), w Polsce trwa wyścig na najpiękniejszą serwerownię, a rynek DC rozwija się w tempie około 20%.

Cóż, nikt nie powiedział, że będzie łatwo. W Oktawave wiedzieliśmy o tym od samego początku, dlatego postawiliśmy na bliskie i bezpośrednie relacje z klientami, którym mogliśmy przekazywać wiedzę na temat przewag cloud computingu.

Z tego podejścia zrodziła się nasza Baza wiedzy, nasze meetupy czy webinaria. Stąd też podjęliśmy decyzję o wspieraniu startupów, a także zbudowaliśmy dział wsparcia, który pomaga klientom w budowaniu architektury chmurowej.

Dziś idziemy o krok dalej.

Chcemy, by wszystkie osoby i podmioty zainteresowane cloud computingiem miały szansę wejść w ten świat bez ponoszenia nakładów finansowych. Dlatego oddajemy w ręce użytkowników usługę Freetier, w ramach której można uruchomić nawet 10 instancji w chmurze Oktawave całkowicie za darmo przez okres 12 miesięcy.

Po co to robimy?

Otóż wierzymy, że cloud computing jest obecnie najlepszą formą korzystania z infrastruktury IT, zapewniającą jej poprawne działanie, skalowanie i nieprzeciętne bezpieczeństwo. Wierzymy, że każda osoba, która „zasmakuje” tych przewag, będzie z nich korzystała.

Chcemy więc zburzyć bariery wejścia w ten świat. Głównie bariery cenowe. Chcemy, byście – jako osoby oszczędne – nie musieli korzystać z substytutów, które nie dają Wam wolności chmury obliczeniowej. Byście mogli uczyć się tworzenia środowisk HA, korzystania z API czy wysoko wydajnego storage’u blokowego.

Co konkretnie dostajecie?

W ramach programu Freetier użytkownicy Oktawave otrzymują bezpłatnie pulę zasobów o następujących parametrach:

  1. do 10 instancji, do 750 godzin, do 2 GHz CPU, instancje typu v1.standard-1.05 lub v1.standard-1.09,
  2. 25 GB transferu danych i 1 x adres IPv6,
  3. 20 GB storage’u obiektowego i 25 GB transferu do niego,
  4. 5 GB i do 750 godzin storage’u blokowego Tier1 do 150 IOPS i 60 MB/s.

Jakie są ograniczenia?

W ramach programu Freetier korzystasz z puli zasobów, które ogranicza miesięczny czas uruchomienia instancji v1.standard-1.09, tj. 750 godzin. Oznacza to, że możesz uruchomić np. jedną instancję tego typu na cały miesiąc oraz dwie instancje typu v1.standard-1.05 na taki sam czas (2 x v1.standard-1.05 == v1.standard-1.09).

W każdym nowym cyklu liczba godzin w puli jest uzupełniana do 750. Jeśli chcesz uruchomić trzy instancje typu v1.standard-1.09, również możesz to zrobić, przy czym należy pamiętać, że przypisany czas uruchomienia dla całej puli (750 godzin) zostanie podzielony między trzy takie instancje, a więc ich maksymalny ciągły czas działania bez opłat wyniesie 250 godzin w miesiącu.

Czy mogę na tym postawić system produkcyjny?

Tak. Maszyny w ramach programu Freetier nie są ograniczone funkcjonalnie, tj. możliwa jest na nich instalacja dowolnego systemu operacyjnego oferowanego przez Oktawave, a także dowolnej aplikacji, która nie narusza naszego Regulaminu.

Najwięcej informacji na temat naszego nowego programu znajdziecie na stronie https://www.oktawave.com/pl/freetier, gdzie zebraliśmy FAQ, instrukcję uruchomienia oraz regulamin.

Dariusz Nawojczyk, CMO, Oktawave

Artykuł jest wpisem sponsorowanym.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. sfp

    Skoro info tutaj, to narzuca się pytanie: jak z bezpieczeństwem danych, w szczególności w kontekście danych osobowych i RODO?

    Odpowiedz
    • John Sharkrat

      Jak to jak? Przecież po to robi się chmurę, aby twoje dane i tajemnice niebyły tylko twoje.
      Za darmo? Owszem, ale w zamian sprzedadzą twoje już sprofilowane dane.
      Tak samo jak z pocztą @gmail.com, @wp.pl……

      Odpowiedz
  2. Wujek Pawel

    Ladnie. Akurat zmieniam profil i prace z Linux/Network Sysadmina na DevOpa gdzie cala infra jest w AWS, wiec sie przyda. Potestuje sobie w wolnej chwili.

    Odpowiedz
  3. Wujek Pawel

    Jeszcze jedno pytanie, dlaczego na liscie systemow do wyboru nie ma Slackware a jest Linux dla kobiet?

    Odpowiedz
  4. Kazio

    bez IPv4 maszyn praktycznie nie da się przetestować…

    Odpowiedz
    • Wujek Paweł

      Przecież możesz sobie dodać ipv4.

      Odpowiedz
      • Kazio

        zgadza się, ale już płatnie

        Odpowiedz
  5. nie100sowny

    Szkoda, że nie ma żadnej dystrubucji opartej o ArchLinux.

    Nie działa tworzenie instancji. Po 3 próbach rezygnuję :(

    Odpowiedz
  6. pm

    „Program jest przeznaczony dla wszystkich użytkowników Oktawave, którzy posiadają konta firmowe.”
    Rozumiem, że nie chcieliście od tego zaczynać, ale można było gdzieś w artykule zawrzeć tą informację, a nie przemilczeć.

    Odpowiedz
    • Wujek Paweł

      Przy zakładaniu konta wybierasz użytkownika prywatnego i też masz free tier na liście instancji.

      Odpowiedz
      • tttx

        Z informacji jaka dostalem z supportu, free tier jest przeznaczony tylko dla kont firmowych.

        Odpowiedz
      • pm

        Na pewno? W regulaminie jest jasno:
        „2.2. Usługa Freetier dostępna jest wyłącznie dla przedsiębiorców, zaproszonych do skorzystania z tej usługi przez Usługodawcę, w formie udostępnienia tym Użytkownikom odpowiednich funkcjonalności w ramach Konta Użytkownika.”

        Zalogowałbym się, żeby sprawdzić, ale jak naciskam na przycisk „zaloguj się” na https://www.oktawave.com/pl, przekierowuje mnie na https://status.oktawave.com/

        Odpowiedz
  7. eee

    odpale tam docera ? qemu?

    Odpowiedz
  8. Adam

    Wypadało dodać że oferta skierowana jest dla kont firmowych.

    Odpowiedz
  9. Bogdan

    Ta wirtualka nie jest całkowicie darmowa, trzeba płacić za adres IP. No chyba, że wystarczy nam samo ipv6 z którego mało kto korzysta..

    Odpowiedz
  10. Pete

    Czy są tam jakieś funkcje, które umożliwiają uniknięcie automatycznej płatności? Ciężko mi będzie przekroczyć zasoby, ale nigdy nic nie wiadomo ;-)

    Odpowiedz
  11. nie100sowny

    Udało się stworzyć instancję bez błędu na drugi dzień.

    Niestety chyba mają jakiś problem z siecią. Nie mogę się dobić do adresóœ z panelu zarówno po ssh i po ip.

    Odpowiedz
  12. ~m~

    Już sobie wyobrażam trzymanie danych korporacyjnych w chmurze NIEWADOMOGDZIE i u NIEWIADOMOKOGO. Firma „chmura” splajtuje, zmieni właściciela, podniesie koszty a my będziemy jak piesek przywiązany na smyczy. I bujaj się. Ostatnio zauważyłem jest sporo materiałów propagandowo-reklamowych na temat przenoszenia B2B, B2C, ERP do „chmur” – są to niestety informacje jednostronne jak ten artykuł powyżej. Wszystkie szanujące się większe firmy mają swoje serwerownie, swój dział IT i dzięki temu są względnie niezależne.
    Przerabiałem to ostatnio. Serwis B2B stworzony przez firmę zewnętrzną i przez tę firmę supportowany (bo przecież outsourcing i chmury są „przyszłością”) przestał być nagle wspierany (wypowiedzenie umowy) bo developerowi się to przestało opłacać – „przestarzała technologia”. Zostałem sam z tym serwisem (jako prac. działu IT), którego na szczęście trochę ogarnąłem przez lata. Teraz wyobraźcie sobie sytuację, kiedy firma nie ma swojego IT… Zostaje na lodzie.

    Niestety, nawet słynne polskie firmy IT (te z czołówek prasowych), po wdrożeniu oprogramowania zajmują się głównie dojeniem łosia, który się nabrał na ich usługi…

    Odpowiedz
  13. krajan

    Chmura sie oplaci tylko malej formie i mowa tu glownie o office 365 bo na azure ma sie ad, office,exchange,aharepoint,skype itp bez potrzeby zatrudniania wysoko wykwalifikowanego admina… Do obslugi tego z clauda wystarczy taki sredni klikacz :)

    Odpowiedz
  14. Oleg

    Przestańcie już pieprzyć o tym komuniźmie. Chiny wyszły z niego w tym samym czasie co my. Uwikłanie w systemy 30 lat temu nie ma NIC KOMPLETNIE wspólnego z indolencją polskiej gospodarki. Rak który ją toczy od „wyzwolenia” – jak najbardziej. Po pierwszym zdaniu odechciewa się czytać reszty

    Odpowiedz
    • zero one

      Poza tym ze smutkiem muszę dodać że tym „nadrabianiem” nie jest za specjalnie. Kolejne rządy włącznie z obecnym dużo mówią a g… za przeproszeniem robią. Widać „wiele trzeba zmienić aby wszystko pozostało bez zmian.” Popatrzcie co się dzieje z kopalnią Krupiński. Dlaczego nadal polska myśl techniczna lepiej się czuje za granicą? Gdzie kończą doskonałe polskie patenty? :-( Rak wspomniany przez Olega zwyczajnie zajmuje kolejne połacie organizmu. :-(

      Odpowiedz

Odpowiedz