nie daj się cyberzbójom! – zapisz się bezpłatne szkolenie o bezpieczeństwie dla wszystkich

Ofiarami cyberprzestępstw najczęściej padają seniorzy (i tracą najwięcej pieniędzy)

29 marca 2022, 08:58 | W biegu | komentarze 3

W 2021 roku w Stanach Zjednoczonych seniorzy częściej niż jakakolwiek inna grupa wiekowa raportowali cyberprzestępstwa do FBI. Łącznie zgłosili ponad 90 tys. cyberprzestępstw, w wyniku których stracili równowartość ponad 7 mld złotych.

Źródło: FBI.

Seniorzy częściej niż młodsze osoby zgłaszały oszustwa na wnuczka oraz romansowych. Fałszywi cyberwnuczkowie wyłudzali środki pod pretekstem rzekomego grożącego im (wnuczkom) niebezpieczeństwa i w nagłej potrzebie wsparcia finansowego. 

Źródło: FBI.

Cyberkochankowie często podawali się za żołnierzy na misjach zagranicznych albo za pracowników przebywających poza granicami Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu z łatwością uzasadniali brak kontaktu w realnym świecie, co jednak nie stanowiło przeszkody w snuciu planów na przyszłość, w tym zawarcia małżeństwa. 

Jak wskazuje FBI, ofiary oszustw romansowych były nakłaniane do oszukańczych inwestycji, w tym inwestycji w kryptowaluty, oraz oszustw typu zarzynanie prosiaka (ang. pig butchering), kiedy  rachunki ofiar są pompowane tuż przed ich drenażem, podobnie jak zwierzęta tuczone tuż przed ich zarżnięciem. Sytuacja stała się na tyle poważna, że FBI jesienią 2021 roku wydało specjalny komunikat dotyczący tego rodzaju uszczuplania majątków ofiar oszustw romansowych.

FBI ostrzega przed rosnącym trendem, w którym oszuści oszukują ofiary poprzez internetowe oszustwa romansowe, przekonując osoby do przelania pieniędzy w celu rzekomego inwestowania lub handlu kryptowalutą. Od 1 stycznia 2021 r. do 31 lipca 2021 r. FBI Internet Crime Complaint Center (IC3) otrzymało ponad 1800 zawiadomień dotyczących oszustw związanych z romansami w Internecie, które wyrządziły szkody w wysokości około 133 400 000 dolarów.

-FBI

Seniorzy byli również najliczniejszą grupą ofiar oszustw tech support fraud, w których sprawcy podają się za inżynierów wsparcia technicznego rzekomo usuwających usterkę z komputera lub rachunku bankowego ofiary, podczas gdy faktycznie dokonują kradzieży środków. FBI podaje, że przeszło 60% zawiadomień (ponad 14 tys.) pochodziło od osób po 60 roku życia, które straciły łącznie prawie miliard złotych (238 mln dolarów).

Zdarza się również, że  seniorzy poszkodowani przestępstwem nieświadomie biorą udział w procederze prania pieniędzy, przyjmując na swoje rachunki bankowe środki pochodzące od innych ofiar i transferując je za granicę.

Sprawcy przestępstw przeciwko seniorom nie pozostają jednak bezkarni. W styczniu br. doszło do skazania kobiety, liderki grupy, która oszukała, wykorzystując sposób na support techniczny (ang. technical support scheme), co najmniej 7,5 tys. ofiar, z których wiele było w podeszłym wieku. W Stanach Zjednoczonych pociągani do odpowiedzialności są też sprawcy działający na mniejszą skalę – w lutym br. skazano członków grupy, która oszukała ok. 200 osób oraz byłego kierownika banku, który zarejestrował oszukańczą firmę rzekomo świadczącą usługi wsparcia technicznego dla osób starszych, okradając przeszło 100 osób. Z roku na rok wysiłki organów ścigania w Stanach Zjednoczonych skutkują coraz większą liczbą oskarżonych o cyberprzestępstwa popełniane przeciwko seniorom – w 2019 roku było to ok. 260 osób, rok później 400

~anna@sekurak.pl

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Torinthiel

  > W 2021 roku w Stanach Zjednoczonych seniorzy częściej niż jakakolwiek inna grupa wiekowa raportowali cyberprzestępstwa do FBI.

  A czy seniorzy mogliby „zgłaszać” a nie „raportować”?

  Odpowiedz
  • Krzysiek

   Pewnie mogliby, ale nie wiedzą, że mogą ;-)

   Odpowiedz
 2. B

  Co tylko pokazuje że wraz z degradacja funkcji kognitywnych rola starszych ludzi powinna być ograniczana – jeśli ktoś daje się nabrać na najprostsze scamy, to nie powinien pełnić ważnych funkcji w hierarchii społecznej oraz decydować o przyszłości innych (tak, mam na myśli odebranie możliwości głosowania i/lub cast vote po przekroczeniu pewnego wieku, gdzie tak naprawdę za człowieka głosuje propaganda, niezależnie czy medialna, czy kościelna).

  Z drugiej strony, to że nabierają się też ludzie, którzy mają internet od urodzenia, też nie wróży dobrze na przyszłość. A wystarczy wyjść z założenia, że w internecie nic nie jest prawdziwe i prawdopodobnie 99% cyberprzestępstw związanych z socjotechnikami by nie przeszło.

  Odpowiedz

Odpowiedz